Skromnym był miasteczkiem ten nasz Ełk

Znów cytuję za książką Andreasa Kosserta „Prusy Wschodnie. Historia i mit”:

Coraz liczniejsze wilhelmińskie budowle państwowe z czerwonej cegły — szkoły, sądy, szpitale i koszary — wypierały dawne budownictwo drewniane. Przemianę Ełku na przełomie wieków opisał świadek naoczny: „Skromnym był miasteczkiem ten nasz Ełk. Odprowadzanie ścieków wołało o pomstę do nieba. Rynek, wybrukowany kocimi łbami, miał pośrodku dwa rynsztoki, którymi brudy zmiatane po dniach targowych spłukiwano ulicą Zamkową do jeziora […]. W ciągu zaledwie kilku lat wszystko się gruntownie zmieniło. Założenie kanalizacji wiązało się z położeniem nowego bruku na ulicy Głównej (dziś Wojska Polskiego — przyp. felini). Ulica prezentowała się wręcz wielkomiejsko ze swoim gładkim, granitowym brukiem zamiast uprzednich okrągłych kamieni, z oświetleniem gazowym i wielkim kandelabrem przed pomnikiem kombatantów (dziś pomnik z figurą Chrystusa przed dużym kościołem — przyp. felini), z hydrantami i wzorową czystością”.

Kossert przytacza te relację dr. Fritza Woity za pracą Reinholda Webera „Der Kreis Lyck”, wyd. 2, Hohenwestedt 1995.

Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby ktoś z czytelników blogu pomógł mi zdobyć tę książkę.

Tę widokówkę już publikowałem, ale powtarzam ją tutaj. Nowy bruk może nie jest zupełnie widoczny, lecz kandelabr, o którym mowa, widać w całej okazałości.

jeszcze-jej-nie-ma

Nie chcę jednak podawać wyłącznie odgrzewanych dań. Oto więc obrazek, którego na blogu jeszcze nie było.

Rok 1907. Hauptstrasse (ulica Głowna, dziś Wojska Polskiego) zwana też Markt lub Marktplatz, czyli Rynek.

1907-rynek

I jak zwykle ostatnio — powiększenia.

1907-rynek-detal-01

1907-rynek-detal-02

3 myśli w temacie “Skromnym był miasteczkiem ten nasz Ełk”

    1. Trochę się nie zrozumieliśmy. Książkę Kosserta mam, cytuję z niej przecież. Zwracałem się do moich czytelników, przede wszystkim z Niemiec, o pomoc w zdobyciu książki, na którą powołuje się Kossert.

  1. Najtaniej można dostać tą książkę w Kreisgemeinschaft Lyck: http://www.kreis-lyck.de/Uber_uns/Familienforschung/Buch/hauptteil_buch.html
    (20 EUR) niestety nie ma kontaktu emailowego z osobą, która się tym zajmuje. Spójrz jednak na tą ofertę:
    http://www.buecher.de/shop/Buecher/Der-Kreis-Lyck-Ein-Ostpreussisches-Heimatbuch/WeberReinhold/products_products/detail/prod_id/26046171/vnode/1/lfa/quicksearch-12-titel/
    Co prawda cena jest wyższa (25 EUR), ale można kupić w każdej chwili, jest możliwość zapłaty PayPalem (odpadają koszty przelewu).
    pzdr

Dodaj komentarz